Ekstrakty kwiatowe dr. Bacha

Posiadamy w ciągłej ofercie RescueTM Remedy- krople Pierwszej Pomocy. Jest to gotowa kombinacja pięciu ekstraktów dr.Bacha, zawierająca w wym składzie: Niecierpka, Posłonka, Śliwę wiśniową, Śniadka baldaszkowatego i Powojnika. Łagodne działanie tego preparatu przywraca pozytywny nastrój i równowagę emocjonalną w chwilach napięcia.

Krople dostępne są w opakowaniach 10ml i 20ml. Inne postacie to:
-Rescue krem 30g, 50g i 200g
-Rescue spray
-Rescue Night spray
-Rescue Pastilles pastylki do ssania
-NOWOŚĆ Rescue Gel żel 30g

 

Dodatkowo sprowadzamy na indywidualne zamówienie pojedyncze ekstrakty dr. Bacha.
Każdy z ekstraktów odpowiada określonym stanom psychiki lub cechom charakteru. Można je zażywać pojedynczo, lub tworzyć mieszanki, odpowiednio do potrzeb. Preparaty te, zażywane doustnie, to skuteczny sposób na objawy lękowe (nerwicę), obniżony nastrój lub bezsenność. Oryginalne Ekstrakty dr. Bacha są całkowicie bezpieczne i nie uzależniają.
Dr.Bach klasyfikuje ekstrakty według konkretnych grup:

Grupa 1: Strach, lęki, niepokójKroplik
ang. Mimulus, łac. Mimulus Guttatus
Zastosowanie: Strach o znanym podłożu(np. przed konkretną osobą, sytuacją - rzeczywistą i wyobrażoną), nieśmiałość. Kroplik stosuje się w przypadku strachu o konkretnym podłożu. Może to być obawa przed chorobą, bólem, śmiercią, wypadkiem, ciemnością, ubóstwem, utratą przyjaciela lub pracy, innymi ludźmi, krytyką, określoną instytucją (np. Sąd, Urząd Skarbowy, Policja, uniwersytet), autorytetem, wystąpieniem publicznym, zwierzętami, pająkami, itd. Jest to ekstrakt dla ludzi, którzy potrafią nazwać przyczynę swojego strachu. Może to być też ekstrakt dla osób nieśmiałych, które mimo licznych talentów, milkną w towarzystwie, trzymają się na uboczu. Zobacz również: Modrzew.
Działanie: Dodaje odwagi i śmiałości w kontaktach towarzyskich. Pomaga zdobyć dystans do sytuacji i bodźców, które wywołują strach.

Osika
ang. Aspen, łac. PopulusTremula
Zastosowanie: Lęk nieznanego pochodzenia, nieuzasadniona obawa i niepokój.Osoba cierpiąca na tego typu stan nie zawsze potrafi sprecyzować, czego się boi. Może przeżywać dyskomfort i zdenerwowanie w pewnym miejscu lub sytuacji (bez uświadomionej przyczyny), albo lęk zaraz po przebudzeniu. Z reguły bywa napięta i nerwowa oraz łatwo daje się zastraszyć. Może u niej pojawić się drżenie, pocenie i gęsia skórka. Działanie: Ekstrakt z Osiki pomaga uświadomić sobie podłoże lęku i wyeliminować niepokój.

Posłonek kutnerowaty
ang. Rock Rose, łac. Helianthenum Nummularium
Zastosowanie: Przerażenie, panika i związana z tym bezsilność.Stan przerażenia charakteryzowany przez Posłonka może pojawić się u osoby biorącej udział lub będącej świadkiem wypadku. Może być też doświadczany przez dzieci, które budzą się z krzykiem w nocy albo u ludzi cierpiących na różnego rodzaju fobie. Czasami pojawia się niezależnie i w sposób nieuzasadniony (tj. nieuświadomiony), kiedy osoba pozostaje sama w domu, nagle w supermarkecie, na mieście. Możesz wtedy chcieć również skontaktować się z psychoterapeutą. Podanie Posłonka zaleca się również przed egzaminem, wystąpieniem publicznym, rozprawą sądową, wizytą u dentysty, itp. Ekstrakt ten wchodzi w skład Rescue™ Remedy.
Działanie: Uspokaja, pozwala lepiej radzić sobie w sytuacji wywołującej silny stress. Patrz również: Rescue™ Remedy.

Kasztanowiec czerwony
ang. Red Chestnut, łac. Aesculus Carnea
Zastosowanie: Obawa i nadmierna troska o innych, skłonność do nadopiekuńczości.Jest to ekstrakt zalecany dla ludzi, którzy mają tendencję do nadmiernej troski o innych (szczególnie rodzinę, bliskich, przyjaciół), zamartwiania się o ich zdrowie, życie osobiste czy zawodowe. Ich obawy mogą być z natury racjonalne i irracjonalne. W wielu sytuacjach wywołują w rodzinie napięcie, gdyż w celu redukcji lęku, osoba taka może próbować kontrolować otoczenie. Jest to jednak inny rodzaj kontroli, niż w przypadku Cykorii.
Działanie: Pomaga troszczyć się o innych bez nadmiernej obawy. Ludziom przejawiającym skłonności do nadopiekuńczości, pozwala przyjąć rolę osoby wspierającej, ale potrafiącej zachować dystans do spraw i nie narzucającej się z pomocą.

Śliwa wiśniowa
ang. Cherry Plum, łac. Prunus Cerasifera
Zastosowanie: Strach przed utratą kontroli nad umysłem, napady histerii.Jest jednym ze składników Rescue™ Remedy. Jest to ekstrakt dla ludzi, którzy obawiają się, że stracą kontrolę nad swoim zachowaniem, impulsami. Mogą być na granicy załamania, rozpaczy i bać się utraty zdrowych zmysłów. Czasami mają wrażenie, że są bliscy eksplozji i skłonni zrobić coś niekontrolowanego.
Działanie: Ekstrakt ten działa uspokajająco i tonizująco.

Grupa 2: Niepewność


Cerato
ang. Cerato, łac. Ceratostigma Willmottiana
Zastosowanie: Brak wiary we własny osąd, intuicję.Cerato jest dla ludzi, którzy mają trudności w podejmowaniu decyzji, ponieważ brak im wiary we własny osąd. Chociaż obdarzeni są dobrą intuicją, pojawia się u nich niepewność, czy dobrze wybrali i czy mają rację. Mogą poszukiwać wtedy rady i potwierdzenia u innych.
Działanie: Esencja z Cerato dodaje wiary we własną mądrość, intuicję, pozwala też wytrwać przy podjętych już decyzjach.

Czerwiec jednoroczny
ang. Scleranthus, łac. Scleranthus Annus
Zastosowanie: Niezdecydowanie, trudność w dokonaniu wyboru i częste zmiany decyzji.Czerwiec jednoroczny to ekstrakt dla ludzi mających problemy z dokonaniem wyboru, wynikające z niezdecydowania. Trudno im ocenić wszystkie za i przeciw. Często zmieniają zdanie. Mogą odczuwać napięcie i rozterki w kolejce w sklepie, nie mogąc zdecydować się na zakup ani wybrać pomiędzy produktami albo składając zamówienie w restauracji. Jest to również ekstrakt dla tych, którzy doświadczają częstych zmian nastroju (pobudzenie/apatia, radość/smutek) i ludzi chaotycznych - przeskakujących z tematu na temat. Dr Bach określił to "mentalnością konika polnego".
Działanie: Ułatwia koncentrację, dzięki czemu pozwala jaśniej, klarowniej rozważyć wszelkie opcje za oraz przeciw i w rezultacie podjąć właściwą decyzję. Pozwala samodzielnie dostrzec najkorzystniejsze dla siebie rozwiązania i trzymać się obranej drogi. Ekstrakt zalecany w przypadku choroby lokomocyjnej (również: Rescue™ Remedy i Jabłoń płonka).

 Goryczka gorzkawa
ang. Gentian, łac. Gentiana Amarella
Zastosowanie: Rozczarowanie, zniechęcenie na skutek trudności lub niepowodzeń.Goryczka jest na stan zniechęcenia i rozczarowania w chwilach, kiedy sytuacji nie rozwija się po twojej myśli, pojawiają się trudności lub niepowodzenia. W przeciwieństwie do Gorczycy, można w tym przypadku określić przyczynę smutku.
Działanie: Pozwala zachować pozytywne nastawienie i nadzieję w trudnej sytuacji oraz determinację w działaniu. Wspiera pacjentów w chwilach nawrotów objawów choroby, studentów, którym nie powiodło się w trakcie sesji czy egzaminu, sportowców, którzy ponieśli porażkę w zawodach lub biznesmenów, którym trudno zrealizować dany projekt.

Grab pospolity
ang. Hornbeam, łac. Carpinus Betulus.
Zastosowanie: Odkładanie spraw i obowiązków na później, brak weny twórczej i poczucie psychicznego zmęczenia.Grab jest dla odczuwających zmęczenie psychiczne i powątpiewających, czy wystarczy im sił, by podołać trudnościom dnia codziennego. Ludzie ci odkładają swoją pracę na później lub szukają wszelkich możliwych pretekstów i zajęć, które odciągnęłyby ich od zaległych obowiązków. Stan ten często występuje u uczniów i studentów, którym trudno zabrać się do nauki. W przypadku ludzi pracujących twórczo, może to być okres, kiedy brakuje im pomysłów i weny twórczej. Stan ten może pojawić się u osób przemęczonych i przepracowanych - np. przygotowując się do egzaminu (patrz również: Oliwka). Mogą oni też odczuwać przytłoczenie obowiązkami (patrz: Wiąz).
Działanie:Ekstrakt z Grabu dodaje sił i chęci do działania. Ułatwia zabrać się za sprawy i obowiązki, odkładane na później.

Kolcolist zachodni
ang. Gorse, łac. Ulex Europaeus
Zastosowanie: Brak nadziei na przyszłość, rezygnacja, pesymizm.Kolcolist to ekstrakt dla ludzi, którzy odczuwają całkowite zwątpienie i mają ochotę wycofać się, zaprzestać podejmowania dalszych prób. Całkowicie tracą nadzieję. Jako pacjenci, mogą wierzyć, że ich choroba jest dziedziczna i niemożliwa do wyleczenia. Czasem czują się skazani na ból i cierpienie, odczuwają smutek, bezsilność i nie próbują szukać pomocy. Jeśli podejmują próby leczenia się, aby usatysfakcjonować otoczenie, nie wierzą w najmniejszym stopniu w skuteczność stosowanej metody.
Działanie: Kolcolist pomaga przywrócić wiarę i nadzieję na lepsze jutro. Pozwala dostrzec pozytywne aspekty trudnej sytuacji i możliwości rozwiązania problemów. Chroni także przed uleganiem negatywnym wpływom innych pesymistów (w sytuacji takiej, warto również zażyć Orzech włoski).

Stokłosa gałęzista
ang. Wild Oat, łac. Bromus Ramosus
Zastosowanie: Poczucie niespełnienia i trudności z odnalezieniem drogi życiowej, wypalenie zawodowe.Stokłosa jest ekstraktem dla ludzi, którzy mają ambicję, by dokonać w życiu czegoś wspaniałego, ale nie potrafią odnaleźć drogi życiowej. Czasami są to ludzie, którzy próbowali wielu zawodów, ale nadal nie czują się spełnieni.
Stan charakteryzowany przez Stokłosę pojawia się często u ludzi młodych, którzy stają przed dylematem wyboru szkoły lub studiów, ale nie potrafią określić, co ich naprawdę interesuje. Stokłosę stosuje się również dla ludzi przeżywających wypalenie zawodowe.
Działanie: Nadaje życiu kierunek, ułatwia wybór szkoły, studiów (porównaj z Czerwcem jednorocznym). Pomaga odzyskać zainteresowanie i zaangażowanie pracą zawodową w przypadku wypalenia zawodowego.

Grupa 3: Utrata zainteresowania

Dzika róża
ang. Wild Rose, łac. Rosa Canina
Zastosowanie: Brak ambicji, apatia, bierność.Ekstrakt zalecany dla ludzi poddających się losowi, pasywnych. Mimo niezadowolenia z sytuacji, brak im ambicji lub chęci, aby dokonać zmian. Mogą prowadzić nudne, monotonne życie, popadać w apatię. Czasami odgrywają rolę ofiary, mówią: "tak widocznie musi być". Taka postawa jest często biernym sposobem wyrażania złości i wymaga zastosowania dodatkowych ekstraktów (np.: Tysiącznika, Ostrokrzewu, Sosny, Wierzby)
Działanie: Pomaga rozbudzić ambicje, poczucie celu, stymuluje do rozwoju lub wprowadzania zmian.

Gorczyca polna
ang. Mustard, łac. Sinapis Arvensis
Zastosowanie: Niewytłumaczalne uczucie smutku.Gorczyca jest ekstraktem na nagłe obniżenie nastroju, którego przyczynę trudno jest ustalić. Pojawiający się smutek może być bardzo silny i czasem towarzyszą mu myśli na temat bezsensu życia, śmierci. Osoba cierpiąca na ten stan wydaje się całkowicie owładnięta negatywnym nastrojem i nie może się z niego otrząsnąć.
Działanie: Pomaga przywrócić wewnętrzną radość i spokój oraz uświadomić sobie przyczynę nawracających nieraz okresów przygnębienia.

Kasztanowiec biały
ang. White Chestnut, łac. Aesculus Hippocastanum
Zastosowanie: Natłok niechcianych, natrętnych myśli.Ekstrakt z Kasztanowca zwyczajnego (białego) zaleca się dla osób, których męczą nieprzyjemne, powtarzające się myśli, wyobrażane lub zapamiętane sprzeczki, rozmowy, melodie. Mogą one być przyczyną bezsenności i trudności z koncentracją. W odróżnieniu od stanu Powojnika, powodują zmęczenie i napięcie.
Działanie: Pomaga odzyskać spokój umysłu, uczy, jak kontrolować myśli, aby nas nie zdominowały - tym samym sprzyja koncentracji.

Oliwka
ang. Olive, łac. Olea Europaea
Zastosowanie: Poczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego, trudności z koncentracją na skutek przemęczenia.Jest to ekstrakt dla ludzi, którzy utracili dużo energii na skutek przepracowania fizycznego, psychicznego lub po przebytej chorobie. Utrata sił sprawia, że nie interesują się tym, co ich otacza - również sprawami, które wcześniej dostarczały im wiele satysfakcji i radości. W tym stanie, wszystko wydaje się męczące i człowiek marzy tylko o spokoju, ciszy i śnie. Paradoksalnie, niektórzy mogą mieć trudności z zaśnięciem. Oliwkę zaleca się w okresie egzaminów, po nieprzespanej nocy. Często sięgają po nią studenci, kierowcy samochodów lub matki, wychowujące małe dzieci.
Działanie:Przywraca energię, chęć do działania i zainteresowanie tym, co dzieje się wokoło.

Pąk kasztanowca
ang. Chestnut Bud, łac. Aeculus Hippocastanum
Zastosowanie: Powielanie starych błędów i schematów, kłopoty w nauce, trudności z pamięcią.Jest to ekstrakt dla ludzi, którym trudno uczyć się na własnych błędach i w konsekwencji powielają stare schematy - kolejny raz wchodzą w sytuacje, które okazują się problematyczna i są źródłem frustracji. Mogą być uznawane za naiwne. Osoby potrzebujące ekstraktu z Pąku kasztanowca, zamiast wynosić nauczkę ze swoich pomyłek, starają się je wymazać z pamięci. Dlatego, brak im podstawy, aby moc w przyszłości podjąć właściwe decyzje i działania.
Działanie: Poprawia pamięć i przyspiesza zapamiętywanie (np. w sytuacji przygotowywania się do egzaminu). Ułatwia wyciąganie odpowiednich wniosków z sytuacji i zmian zachodzących w życiu.

Powojnik pnący
ang. Clematis, łac. Clematis Vitalba
Zastosowanie: Marzycielstwo, uciekanie w świat fantazji.Jest to ekstrakt dla ludzi, którzy żyją w swoim świecie marzeń, nie wykazując szczególnego zainteresowania tym, co dzieje się wokół nich. W chwilach, kiedy nie czują się szczęśliwi, tworzą przyjemne fantazje - stają się znanymi i podziwianymi artystami, biznesmenami, albo marzą o doskonałej miłości. Rzadko jednak czynią jakiekolwiek kroki w kierunku realizacji tych marzeń. Mogą uskarżać się na problemy z pamięcią i koncentracją. Czasem zapominają o swoich obowiązkach, terminach i wydają się roztargnieni, słabo zorganizowani. Wycofują się z życia towarzyskiego, unikając w ten sposób konfrontacji. Mogą również uciekać w sen.
Działanie: Pomaga przywrócić do rzeczywistości - odnaleźć zainteresowanie sprawami bieżącymi oraz zapanować nad umysłem, fantazjami. Daje poczucie lepszego osadzenia w rzeczywistości, pozwala na bardziej realistyczne spojrzenie na sprawy, zachowując przy tym wrażliwość, optymizm i idealizm.

Wiciokrzew przewierceń
ang. Honeysuckle, łac. Lonicera Caprifolium
Zastosowanie: Życie przeszłością, tęsknota za sytuacją lub osobą, rozpamiętywanie utraconych możliwości lub błędnych decyzji.Wiciokrzew jest ekstraktem dla ludzi nadmiernie trzymających się przeszłości. Stan ten charakteryzuje uczucie tęsknoty za osobą lub sytuacją (np. tęsknota za rodziną u dziecka, które wyjechało na kolonie, żałoba). Osoby takie często oglądają się za siebie i odczuwają żal z powodu utraconych możliwości lub popełnionych błędów. Mogą rozpamiętywać chwile, kiedy czuli się zdrowsi, sprawniejsi, bardziej dynamiczni, atrakcyjni. Często czynią sobie wyrzuty, że mogli podjąć lepsze decyzje, inaczej pokierować swoim życiem.
Działanie: Wiciokrzew pomaga skoncentrować umysł na sprawach obecnych i angażować się w życie, czerpiąc z niego większą satysfakcję.

Grupa 4: Osamotnienie

Niecierpek pospolity
ang. Impatiens, łac. Impatiens Glandulifera
Zastosowanie: Niecierpliwość, irytacja, pośpiech, poczucie braku czasu.Niecierpek jest właściwym ekstraktem dla ludzi rozdrażnionych, łatwo ulegającym irytacji, złości. Są niecierpliwi i chcą, aby wszystko przebiegało sprawnie. Działają i myślą bardzo sprawnie. Nie lubią czuć się spowalniani, ani ograniczani przez innych - dlatego wolą pracować w pojedynkę. Nie lubią marnować czasu i w sytuacji rozmowy z kimś, mogą kończyć zdanie za rozmówcę. Stan występuje często u rodziców małych dzieci. W przypadku dziecka, może to być rozdrażnienie i marudzenie przed snem (rozważ dodatkowo ekstrakt z Cykorii). Inne przykłady: głód nikotynowy, napad obżarstwa, nerwowość przed egzaminem lub w oczekiwaniu na ważną wiadomość. Niecierpek wchodzi w skład Rescue™ Remedy.
Działanie: Rozluźnia i uspokaja. Zwiększa cierpliwość i uwalnia od poczucia nieustannego pośpiechu.

Okrężnica bagienna
ang. Water Violet, łac. Hottonia Palustris
Zastosowanie: Izolacja od ludzi, nieumiejętność czerpania satysfakcji z kontaktów z innymi, lub też duma, wyniosłość.Jest to ekstrakt dla ludzi z natury spokojnych, zrównoważonych, z tendencjami do zamykania się w sobie. Czasem mają trudności w odczuwaniu satysfakcji ze spotkań z ludźmi - izolują się wtedy lub szukają ludzi "na poziomie". Zwykłe relacje i rozmowy na tematy przyziemne mogą ich nudzić. Szukają wtedy kontaktu z ludźmi szczególnymi, wybitnymi, a jeśli ich nie znajdą, pozostają samotni. Mogą mieć trudności z wyrażaniem emocji, spontanicznością i doświadczaniem przyjemności. Bywają postrzegane jako chłodne emocjonalnie, sztywne, oficjalne. Często uskarżają się na problemy seksualne, obojętność. Okrężnica bagienna jest również ekstraktem dla ludzi dumnych, wyniosłych, przekonanych, że są lepsi, stworzeni do wyższych celów, gardzących otoczeniem. Działanie:Wyzwala więcej ciepła emocjonalnego. Poprawia relacje z ludźmi - ułatwia otwarcie się, bycie bardziej autentycznym, na luzie.

Wrzos pospolity
ang. Heatherm, łac. Calluna Vulgaris
Zastosowanie: Koncentracja na sobie, unikanie bycia samemu, nadmierna gadatliwość.Wrzos zaleca się dla ludzi silnie skoncentrowanych na sobie i swoich dolegliwościach. Są oni niezdolni do wejścia w prawdziwą, dwustronną komunikację z innymi. Często wyolbrzymiają swoje symptomy i problemy. Silnie i barwnie przeżywają emocje, które mogą w krótkim czasie zmienić swój biegun - od całkowitej euforii, po załamanie i rozpacz. Osoby te mają potrzebę bycia w centrum uwagi. Mówią dużo i głośno. Szukają słuchaczy i mogą odczuwać niepokój, kiedy pozostają sami.
Działanie:Pomaga osobie opisanej powyżej zachować większą równowagę emocjonalną. Chroni przed częstymi zmianami nastroju. Pozwala być bardziej uważnym dla potrzeb innych i odnaleźć w sobie większe zainteresowanie tym, co inni chcą przekazać w rozmowie.

Grupa 6: Zniechęcenie i rozpacz

Dąb szypułkowy
ang. Oak, łac. Quercus Robur
Zastosowanie: Ogromne poczucie obowiązku i walka do upadłego, nieumiejętność odpoczywania, pracoholizm.Ekstrakt ten charakteryzuje osoby silne, pracowite, odważne i mocno stąpające po ziemi. Zachowują cierpliwość, konsekwencję i wytrwałość, mimo trudnych warunków i sytuacji. Lubią czuć się niezastąpieni i łatwo angażują się w odpowiedzialne zadania. Ignorują jednak sygnały z ciała, informujące o osłabieniu, przemęczeniu i w konsekwencji popadają w chorobę. Jako pacjenci, zależni od innych, mogą czuć się sfrustrowani i złoszczą się. Zaprzeczają swoim słabościom i potrzebie uzyskania pomocy.
Działanie: Ułatwia nawiązać kontakt z własnym organizmem i dostrzegać jego potrzeby. Uczy odpoczywać.

Jabłoń płonka
ang. Crab Apple, łac. Malus Pumila
Zastosowanie: Wstyd, poczucie nieczystości, obrzydzenia lub wstręt do spraw związanych z cielesnością, seksualnością.Jabłoń płonka jest ekstraktem o oczyszczającym działaniu. Zalecany jest dla ludzi, którzy czują się nieczyści i mają negatywny obraz siebie, czasami powodujący uczucie nienawiści do siebie, obrzydzenia, wstrętu do swojego ciała. Ludzie ci mogą doświadczać również wstydu lub złości w związku ze swoją cielesnością, seksualnością (np. nie akceptują swoich potrzeb, popędów, preferencji seksualnych, lub ogólnie faktu dojrzewania). Mogą rozwinąć w sobie objawy nerwicowe, natręctwa (np. ciągłe mycie rąk lub kąpiele, itp.), jadłowstręt. Ekstrakt ten pomaga również w przypadku wstydu na skutek i zażenowania wskutek posiadanych dolegliwości somatycznych (np. widocznych zmian skórnych, blizn, wydzielania nieprzyjemnego zapachu, itd.).
Działanie: Pomaga poradzić sobie z negatywnymi myślami na swój temat i związanymi z nimi emocjami. Pozwala pełniej cieszyć się swoją cielesnością, seksualnością. Zmniejsza poczucie obrzydzenia, wstydu. Ekstrakt ten stosuje się też często zewnętrznie: do przemywania skóry, w formie kompresów, kąpieli. Wchodzi również w skład Rescue™ Cream.

Kasztan jadalny
ang. Sweet Chestnut, łac. Castanea Sativa
Zastosowanie: Całkowite załamanie i brak nadziei, czarna rozpacz.Jest to ekstrakt dla ludzi, którzy czują, że osiągnęli już kres wytrzymałości - załamali się i popadli w czarną rozpacz. Są przekonani, że wypróbowali już każde możliwe rozwiązanie. Nie proszą o wsparcie, nie wierzą bowiem, że ktokolwiek lub cokolwiek zdoła im pomóc. Mogą izolować się od otoczenia i samotnie przeżywać swój ból. Są na granicy nerwowego załamania (ale bez myśli samobójczych, w których przypadku stosuje się Śliwę wiśniową).
Działanie: Łagodzi i koi w chwili desperacji. Pomaga przywrócić spokój i nadzieję w porządek świata, pomimo trudnych sytuacji, strat.

Modrzew europejski
ang. Larch, łac. Larix Decidua
Zastosowanie: Niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w siebie.Jest to ekstrakt dla ludzi, którzy unikają podejmowania prób, ponieważ pewni są porażki. Czują się gorsi, mniej doświadczeni, niekompetentni.
Działanie: Dodaje pewności siebie, wiary w swoją wiedzę i umiejętności. Zalecany na przykład przed egzaminem na prawo jazdy, rozmową kwalifikacyjną albo przed randką. Zobacz również: Rescue™ Remedy.

Sosna pospolita
ang. Pine, łac. Pinus Sylvestris
Zastosowanie: Poczucie winy i tendencja do ciągłego przepraszania za błędy swoje i innych.Sosna jest dla ludzi, którzy cierpią z powodu poczucia winy. Mogą to być wyrzuty sumienia w związku z jakimiś wydarzeniem lub zachowaniem lub też bezpodstawne oskarżania siebie, przyjmowanie roli kozła ofiarnego i branie odpowiedzialności za błędy innych. Stan taki może znajdować podłoże racjonalne i irracjonalne (w drugim przypadku, przyczyny leżą w sferze nieświadomej). Rozważ także Jabłoń płonkę. Ludzie ci czują często nadmierną odpowiedzialność za ludzi i sytuacje. Towarzyszy im przekonanie, że nie zasługują na pewne rzeczy lub są niegodni. Często przepraszają.
Działanie: Pomaga uwolnić się od poczucia winy. Pozwala poczuć się godnym, zasługującym na miłość, uwagę, szacunek innych.

Śniedek baldaszkowaty
ang. Star of Bethlehem, łac. Ornithogalum unbellatum
Zastosowanie: Szok i jego następstwa (skutki traumatycznych doświadczeń).Jest to ekstrakt dla ludzi, którzy doznali szoku lub przeszły w życiu trudne, pozostawiające uraz, odbijające się na zdrowiu fizycznym lub psychicznym sytuacje (np. wypadek, złe wieści, żałoba, zaskoczenie, nagła rozczarowanie...). Optymalnie byłoby zażyć ekstrakt natychmiast po stresującym zdarzeniu ale działa on również bardzo dobrze na skutki wszelkich traumatycznych doświadczeń - nawet bardzo odległych w czasie. śniedek baldaszkowaty wchodzi w skład Rescue™ Remedy.
Działanie: Neutralizuje skutki szoku. Jeżeli osoba cierpi z powodu nawracających wspomnień (np. wypadku, przestępstwa, itp.) możesz rozważyć zastosowanie dodatkowo ekstraktu z Wiciokrzewu.

Wiąz angielski
ang. Elm, łac. Ulmus Procera
Zastosowanie: Poczucie przytłoczenia obowiązkami.Wiąz jest dla ludzi, którzy czują się przytłoczeni ilością pracy. Są to zazwyczaj osoby kompetentne, sumienne i podejmujące się różnych zadań i obowiązków. To dobrzy kierownicy, lekarze, nauczyciele, terapeuci, itp. Czasami jednak, wskutek napięcia i dużych oczekiwań, jakie na nich ciążą, mogą poczuć się wyczerpani i zwątpić w swoje siły. Symptomy te są natomiast w większości przypadków krótkotrwałe.
Działanie: Ekstrakt ten pomaga racjonalnie ocenić swoje możliwości (zasoby energetyczne, czas) i ustalić priorytety. Pomaga również przywrócić wiarę w swoje siły i spokojnie realizować kolejne obowiązki, plany.

Wierzba biała
ang. Willow, łac. Salix Vitellina
Zastosowanie: Tendencja do użalania się nad sobą, poczucie krzywdy, zgorzknienie.Wierzba jest dla ludzi doświadczających żalu i poczucia krzywdy. Mogą czuć się poszkodowani przez los, wykorzystani, oszukani. Stają się wtedy zgorzkniali, czasem złośliwi w wypowiedziach. Mogą się też czuć odrzuceni i wtedy możesz rozważyć zastosowanie Cykorii.
Działanie: Pomaga wybaczać. Ludziom zgorzkniałym przywraca poczucie humoru i dystans do spraw. Pomaga dokonać analizy własnego postępowania i zrozumieć, że my sami możemy być również odpowiedzialni za konflikty i niepowodzenia, które nas spotykają.

Grupa 7: Nadmierne zaangażowanie w sprawy innych

Buk pospolity
ang. Beech, łac. Fagus Sylvatica
Zastosowanie: Brak tolerancji i zrozumienia, krytykanctwo.Osoby, które potrzebują tego ekstraktu odczuwają irytację związaną z osobami lub sytuacjami. Trudno im zaakceptować pewne działania, sposoby zachowania i myślenia innych. Bywają krytyczni i przekonani, co do swojej racji. Działanie:Daje więcej zrozumienia i empatii. Pozwala osiągnąć większy dystans do błędów innych.

Cykoria podróżnik
ang. Chicory, łac. Cichorium intybus
Zastosowanie: Nadmierna ochrona i kontrola, zaborczość.Cykoria jest stosowana przez osoby nadmiernie opiekuńcze, zaborcze i mające tendencję do kontrolowania bliskich, krytyki, pouczania. Łatwo się obrażają, czują odrzucone, zlekceważone, niekochane i niedocenione. W przypadku dzieci - będą one mało samodzielne, trzymające się blisko opiekunów.
Działanie: Pozwala rozwinąć więcej autonomii, samodzielności. Umożliwia czucie się ważnym, potrzebnym i kochanym, bez względu na to, ile potwierdzenia dostaniesz od innych.

Werbena pospolita
ang. Vervain, łac. Verbena Officinalis
Zastosowanie: Nadmierny entuzjazm, podniecenie.Werbenę zaleca się dla ludzi o aktywnej, przedsiębiorczej naturze. Obdarzeni dużą kreatywnością, przejawiają wzniosłe cele. Lubią angażować się w sprawy, mające na celu dobro ogółu. Na skutek pobudzenia wywołanego przez niektóre pomysły jest im trudno realnie ocenić sytuacje, rozważyć wszystkie możliwości, pozostać neutralnym. Często bywają zbulwersowani zdarzeniami i skłonni są aktywnie działać społecznie, politycznie. Narzekają często na trudności z zasypianiem na skutek pobudzenia. Jest to ekstrakt zalecany dzieciom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej - ADHD.
Działanie: Uspokaja osoby silnie pobudzone (psychicznie, ruchowo, seksualnie). Pomaga zachować należyty dystans, spokój i racjonalne myślenie, nie tracąc przy tym chęci do działania. Można też wysłuchać racji innych i, jeśli jest to słuszne, przewartościować własny sposób myślenia. Jeżeli chodzi o idee, które propagują - robią to z szacunkiem dla poglądów innych ludzi, nie narzucają się.

Winorośl właściwa
ang. Vine, łac. Vitis Vinifera
Zastosowanie: Silna wola, z tendencją do dominacji, upór.Winorośl to ekstrakt dla ludzi, posiadających skłonności do podporządkowywania sobie innych - dominacji, domagania się posłuszeństwa i braku tolerancji wobec sprzeciwu. Ludzi tych cechuje przekonanie o swojej nieomylności i upór. Mogą być agresywni i dumni oraz żądni władzy. To typ despotycznego rodzica, szefa, profesora, lekarza...
Działanie:Rozwija współczucie i szacunek dla potrzeb innych, odmiennych poglądów, aspiracji.

Woda źródlana
ang. Rock Water, łac. Aqua Petra
Zastosowanie: Sztywność zasad i skłonność do perfekcjonizmu.Ekstrakt z Wody źródlanej jest dla osób mających skłonność do perfekcjonizmu. Ludzie ci mają poczucie, że bez względu na sytuację muszą postępować dokładnie według zasad, określonych teorii, poleceń, rozkazów. Chęć osiągnięcia doskonałości i wynikająca z niej autokontrola i samodyscyplina może sprawiać, że stają się mało elastyczni. Rzadko pozwalają sobie na odstępstwa. Nie potrafią być spontaniczni i mogą mieć trudności w doświadczaniu przyjemności.
Działanie:Przywraca elastyczność myślenia i działania. Pozwala odstąpić od imperatywu zasad i reguł, jeżeli wymaga tego sytuacja.

Dawkowanie ekstraktów dr. Bacha

Doraźnie: Rozcieńcz 2 krople wybranego ekstraktu w szklance wody i popijaj drobnymi łykami od czasu do czasu, aż do uzyskania poprawy samopoczucia. W razie potrzeby powtórz mieszankę.

Wielokrotne zastosowanie: w 30ml buteleczce z zakraplaczem wypełnionej wodą mineralną rozcieńcz po 2 krople dowolnego ekstraktu (możesz łączyć w ten sposób do siedmiu różnych ekstraktów). W razie potrzeby dodaj łyżeczkę alkoholu jako środek konserwujący. Tak sporządzoną mieszankę przyjmuj po 4 krople bezpośrednio na język, minimum 4 razy dziennie.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można przyjmować koncentraty Bacha (Bach™ Original Flower Remedies) bezpośrednio na język lub zewnętrznie: rozpylając w pomieszczeniu, dodając do kąpieli, stosując w formie kompresów, smarując usta i miejsca za uszami lub nadgarstki.

Ekstrakty dr Bacha możesz zażywać tak często, jak sobie tego życzysz. Jeżeli jesteś w obniżonym nastroju lub przeżywasz kryzys, możesz potrzebować tylko jednokrotnej dawki. Jeżeli jednak twój stan psychiki utrzymuje się przed dłuższy czas, możesz przyjmować ekstrakty tak długo, jak to będzie potrzebne.